انواع موتور برق بنزنی، دیزلی، گازسوز

انتخاب موتور برق

راهنمایی جامع در زمینه  موتور برق

موتور برق

موتور برق چیست

موتور برق از دو قسمت اصلی موتور و دینام تشکیل شده که هر کدام خود از اجزای مختلفی تشکیل شده است. در نهایت دستگاهی هست که توسط قسمت اول، موتور سوخت فسیلی مانند بنزین، گازوئیل(دیزل) و یا گاز را به انرژی مکانیکی دورانی تبدیل میکند. تا قسمت دوم که دینام می باشد.

دینام به چرخش در آمده و توسط سیم پیچ داخلی که هسته نامیده می شود، باعث به حرکت درآمدن الکترون ها در سیم پیچ پوسته و در آخر باعث تولید برق میشود. ضمنا ممکن است در بعضی از مولدهای برق ها مانند اینورتری ها پوسته به دور هسته می چرخد و تولید برق می کند.

برای تولید برق با قدرت بیشتر باید سیم پیچ بزرگتر و متناسب با قدرت تولیدی در نظر گرفته شود تا دما و فشار در طول سیم پیچ پخش شود تا باعث ذوب شدن لاک مخصوص و اتصال سیم پیچ و در نهایت سوختن دینام نشود.

موتور برق چگونه کار میکند

ویدیو انتخاب موتور برق

لطفا ویدیو را تا آخر ببینید چوم ما سعی کردیم تجربیات خوب خود را در این مورد به اشتراک بگذاریم تا شما انتخاب و خرید خوبی داشته باشید. 

برای دیدن ویدیو در یوتیوب کلیک کنید.

برای دیدن ویدیو فوق با بهترین کیفیت به کانال یوتیوب ما مراجعه بفرمایید

برای دیدن کانال تلگرام و مشاهده مطالب و ویدیو ها کلیک کنید

انواع موتور برق

بنزینی

موتور برق های بنزینی همانطور که از اسمشان پیداست از سوخت بنزین استفاده میکنند. معمولا قدرت آنها بین 0.5 تا 10 کیلووات میباشد. از هم قدرت دیزلی خود سبک تر هستند و قابلیت جابجایی بیشتری دارند. بیشتر آنها را در مصارف خانگی و صنعتی بکار میگیرند.

در ایران با توجه به اینکه سوخت بنزین قیمت گرانتری نسبت به دیگر سوختها دارد ولی با این حال استفاده از آنها مزیت و کاربردهای خود را دارد که در نهایت استفاده از آنها باعث صرفه جویی در پول و وقت شما خواهد شد. در ادامه میتوانید به برای مطالب تخصصی بیشتر اینجا را کلیک کنید.

موتور برق بنزینی

دیزلی یا گازوئیلی

موتور برق دیزلی یا همان گازوئیلی از سوخت گازوئیل یا در قدیم آن را گازنفت مینامیدند استفاده میکند. این دستگاهها معمولا از 5 کیلووات تا چند هزار کیلووات در بازارهای جهانی بفروش میرسد. توجه داشته باشید که بحث ما در اینجا بیشتر قدرت های 5 تا 12 کیلووات میباشد. نکته مثبت این دستگاه ها استفاده از سوخت ارزان گازوئیل میباشد.

اما باید توجه داشت که قیمت اولیه و تامین و نگهداری آن به چه صورت میباشد. قبل از انتخاب هر دستگاهی نباید فقط به سوخت و قیمت سوخت آن توجه کرد. بهتر است که فاکتورهای مهم دیگر نیز بررسی کنید. برای مثال چند ساعت در روز، ماه یا سال میخواهید استفاده کنید. برای انتخاب بهتر مطالب تخصصی این مدل را در اینجا مطالعه بفرمایید.

موتور برق دیزلی

گازسوز

موتور برق های گازسوز همان بنزینی هایی هستند که به گازسوز تبدیل شده اند. این دستگاه ها با توجه به رگولاتوری که به آن اضافه میشود قابلیت استفاده از گاز سی ان جی یا ال پی جی را مهیا میکنند. قدرت آنها از مشابه بنزینی بین 20 تا 40 درصد کمتر میباشد. همیشه باید مواظب نشت گاز بود تا خدایی نکرده اتفاق های ناگواری رخ ندهد.

متاسفانه در اکثر دنیا این نوع مولد برق های قابل حمل با سیستم گازسوز منسوخ شده و فقط در ایران بعضی افراد به گمان اینکه هزینه کمتری دارد به سراغ گازسوز میروند. برای ادامه مطالب این موضوع اینجا کلیک کنید.

موتور برق گازسوز

موتور برق به انگلیسی

در زیر توجه شما را به انواع ترجمه های انگلیسی جلب می کنم

نوع های  موتور برق در زبان انگلیسی بدین شکل می باشد.
  • موتور برق Generator
  • موتور برق بنزینی Gasoline generator
  • موتور برق دیزلی یا گازوئیلی Diesel Generator
  • موتور برق دست دوم Second Hand Generator
چرا در اینجا کلمات مرتبط با انگلیسی بیان شده است

از آنجا که ما بجای استفاده ژنراتور یا جنراتور از دو کلمه موتور و برق استفاده می کنیم. در ترجمه به انگلیسی می شود Electric Engine که با معنی اصلی فاصله دارد

قیمت موتور برق

حتما تا الان بین این همه قیمت و برندهای مختلف سردرگم شدید. واقعا انتخاب بدون تخصص خیلی سخت خواهد بود. و آیا باید به هر فروشنده ای اعتماد کرد؟ خیر. همیشه قیمت گران یا ارزان دلیل بر بد یا خوب بودن نیست. مهم این هست که شما پولی که پرداخت میکند مطابق با کیفیت آن دستگاه و نیاز شما باشد. اگر مولد برقی ارزان هست دلیل بر اینکه آن یکی که گرانتر هست، بهتر میباشد نیست.

برای مثال چنانچه دستگاهی نمایندگی مستقیم از یک کارخانه تولیدی داشته باشد بین 30 تا 70 درصد ارزانتر از آن دستگاهای هم کیفیتی هست که از واسطه مثلا کشور امارات وارد ایران میشود و چند دست بین فروشندگان میچرخد و اصل سود آن را اجنبی از منابع ایران میبرد. برای بررسی بیشتر به بخش قیمت ها مراجعه بفرمایید.

قیمت موتور برق

موتور برق اینورتری H4500i-1 هواسدان

تماس بگیرید
موتور برق اینورتری هواسدان مدل H4500i-1سیستم اینورتریحداکثر توان واقعی 3.8 کیلوواتتوان دائم واقعی 3.5 کیلوواتوزن فقط 26 کیلوگرمیک سال گارانتی موتور و سیم پیچمخزن سوخت بنزین 7.5 لیترینمایشگر دیجیتالخاموش کن اتوماتیک در صورت کمبود روغنابعاد 45.3 * 37.6 * 43.3 سانتیمتر 

موتور برق کیفی H4500iE هواسدان بی صدا

340,000,000 ریال
موتور برق پرقدرت کیفی بی صدا هواسدان مدل H4500iEسیستم اینورترییک سال گارانتی موتور و سیم پیچمخزن سوخت بنزین 4 لیترینمایشگر دیجیتالخاموش کن اتوماتیک در صورت کمبود روغنابعاد 480*285*460وزن فقط 40 کیلوگرم

موتور برق هواسدان H9000D-G

360,000,000 ریال
موتور برق بنزینی H9000  هواسدانسیستم تثبیت کننده برق اتوماتیک AVRحداکثر توان خروجی 8.5 کیلوواتتوان دائم  7.5 کیلوواتیک سال گارانتی موتور و سیم پیچ 100% مسمخزن سوخت بنزین 28 لیترینمایشگر دیجیتال 5 کارهخاموش کن اتوماتیک در صورت کمبود روغنابعاد 74x56x58 سانتیمتروزن فقط 91 کیلوگرم

موتور برق کیفی H2750iS هواسدان

200,000,000 ریال
موتور برق کیفی بی صدا هواسدانسیستم اینورتریحداکثر توان خروجی 2.4 کیلوواتتوان دائم  2.2 کیلوواتیک سال گارانتی موتور و سیم پیچمخزن سوخت بنزین 4 لیترینمایشگر دیجیتالخاموش کن اتوماتیک در صورت کمبود روغنابعاد 480*285*460وزن فقط 18 کیلوگرم

کشور سازنده

ما شما رو به آرامش دعوت میکنیم، زیاد به دنبال این کشور و آن کشور سازنده نگردید، با پرسیدن این سوال گرگ های بازار شما رو تیکه پاره خواهند کرد. پس هرگز و هرگز کشور سازنده را از فروشنده نپرسید. مانند موتور برق هیوندای که روی آن ساخت چین زده شده.

چرا؟ چون در تمام دنیا مولدهای برق بین نیم تا 10 کیلووات ساخت چین میباشد. حتی در کشور آمریکا و تمام کشورهای اروپایی، حتی کشورهای کره و ژاپن از مولد برق های ساخت کشور چین استفاده میکنند.

فقط تنها چیزی که باید پرسید این هست که ساخت کدوم شهر یا استان در چین میباشد. در چین بصورت کلی استان زجیانگ-شهر تایزو و شهر(استان) چونگ کینگ و شهر دیگر موتور برق بنزیی تولید میکنند و موتور برق دیزلی ساخت استان جیانگسو-شهر های وشی و چانگزو میباشد. در ادامه برای اینکه کدام شهر مولد برق را با چه کیفیتی می سازد اینجا کلیک کنید.

کشور سازنده موتور برق

برند های مختلف

برندهای زیادی در بازار موجود هست که در نگاه اول انتخاب را برای شما سخت خواهد کرد. ولی با کمی مطالعه و بررسی هر برند متوجه خواهید شد که کدام برند از کیفیت کافی برای خرید برخوردار میباشد. لازم است که ابتدا چند نکته را بررسی کنید تا اتوماتیک و خود به خود خیلی از برندها از لیست انتخاب حذف شود و شما را به انتخاب بهتر هدایت کنند.

برای شروع ابتدا کشور سازنده را بررسی کنید اگر به شما کشوری به غیر از چین گفتند مثل کره، ژاپن ترکیه یا هر کشور اروپایی ، بدانید که آن فروشنده یا سایت به معنای واقعی غیر قابل اعتماد هست. چون در تمام کشورهای دنیا مولد برق های نیم تا 10 کیلووات فقط و فقط ساخت چین میباشد حتی در آمریکا.

نکته دوم برندی که به شما پیشنهاد میشود در اینترنت جستجو کنید تا سایت کارخانه تولید کننده را در چین پیدا کنید. اگر پیدا کردید که میتوان متوجه شد که برند مورد نظر حداقل استانداردها را رعایت کرده. چون کارخانه های تولید کننده چنانچه کیفیت درخواستی شما از حداقل استانداردها پایین تر باشد حاضر به عرضه کالا با برند خود نخواهند بود. و اما نکات بیشتر در مقاله چه برندی بخرید مطالعه بفرمایید.

انواع موتور برق با کیفیت
بهترین موتور برق کیفی

گارانتی دستگاه مولد برق

متاسفانه امروزه اینقدر تنوع زیاد شده که نمی توان متوجه شد کدام مولد برق واردات کدام شرکت میباشد تا به آن شرکت جهت گارانتی مراجعه کرد. خیلی از فروشندگان موتور برق را با گارانتی میفروشند و بعد از آن پاسخگو نیستند و چنانچه از آنها تقاضای خدمات گارانتی میشود، با پاسخ های عجیب و غریبی روبرو خواهید شد.

برای جلوگیری از این اتفاق پیشنهاد میشود که فقط آنهایی که نمایندگی رسمی و وب سایت کارخانه سازنده در چین مشخص است خریداری کنید، تا در صورت پاسخگو نبودن فروشنده به نمایندگی و در نهایت با یک ایمیل ساده شکایت خود را به کارخانه سازنده ارسال و مطمئن باشید که پاسخ مناسب دریافت خواهید کرد. در ادامه شما را دعوت به خواندن مقاله کامل در مورد گارانتی دعوت میکنیم.

انواع مدل های موتور برق

کیفی

مدل کیفی به دستگاه هایی گفته میشود که ظاهر آنها بصورت کیف بوده و معمولا دارای دسته بوده و به صورت یک کاور دور تا دور آن پوشیده شده بطوری که انگار در یک کیف یا چمدان قرار دارد. این کیفی بودن این دستگاه ها نیز مسائل خواص خود دارد. برای مثال هر موتور برق کیفی در اصطلاح بی صدا(همان کم صدا) نیست و یا حتما از سیستم اینورتری استفاده نکرده است. باید در نظر داشت که این دستگاه ها با قدرت محدود ارائه میشوند. چون که باید وزن آن طوری باشد که بتوان با یک دست آن را حمل کرد. برای اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید.

بی صدا

توجه توجه!!! بی صدا بودن به معنی این نیست که شما صدای کار کردن موتور برق را نخواهید شنید. بلکه بی صدا از کلمه انگلیسی سایلنت یا سکوت که از ابتدا بر روی این مولد برق ها گذاشته شده، گرفته شده و منظور کم صدا بودن آنها نسبت به مدل های معمولی خود هستند. صدای این مولد برق ها در بازه 52 تا 65 د سی بل در فاصله 7 متری میباشد، در مقابل دستگاههای معمولی 72 تا 98 د سی بل میباشند. برای ادامه این مطلب کلیک کنید.

سبک

در اینجا سبک یک واحد نسبی هست و باید آن را نسبت به یک دستگاه دیگر مقایسه کرد. معمولا موتور برق های نیم تا ده کیلووات بنزینی بین 15 تا 100 کیلوگرم وزن دارند. در واقع زیر 50 کیلوگرم را میتوان سبک نامید، چون توسط یک انسان بالغ و سالم به تنهایی قابل بلند کردن میباشد. توجه داشته باشید که بلند کردن با جابجا کردن دو کلمه متفاوت میباشد.

وقتی وزن بیشتر از 30 کیلوگرم میشود باید از چرخ و دسته استفاده کرد. پیشنهاد میشود هرگز بدون چرخ و دسته خرید نفرمایید. چرا که به غیر از اینکه جابجایی سخت خواهد شد، همچنین چرخ و دسته باعث کمک به کم کردن لرزش های تولیدی موتور میشود. ضمن اینکه صدای اضافی تولید نخواهد شد، باعث طول عمر بیشتر موتور میشود چون لرزش سرعت فرسایش را زیاد خواهد کرد.

خانگی

واما! رسیدیم به بحث شیرین و پیچیده خرید موتور برق خانگی. خب از کجا باید شروع کرد؟ واقعا باید فاکتورهای زیادی رو درنظر گرفته شود تا یک دستگاه مناسب خریداری شود تا علاوه بر اینکه تمام نیاز شما را برآورده کند، مهمتر از آن به وسائل گران قیمت شما آسیب نرساند. پس تا همین اینجا متوجه شدیم که هر موتور برقی را نباید برای خانه خرید. حتما از موتور برق های پیشنهادی ما خرید بفرمایید، حتی اگر از جای دیگری قصد خرید دارید. هرگز از استفاده و کار گذاشتن محافظ برق غافل نشوید حتی اگر از برق شهری استفاده میکنید.

حالا که کار انتخاب برای مصرف خانگی بسیار باید دقیق باشد از ادامه این مطلب استفاده کنید تا بهترین خرید را داشته باشید.

برای ویلا

انتخاب موتور برق برای ویلا و مصرف خانگی به یک صورت میباشد و فقط درنظر داشته باشید که معمولان برای ویلا باید قابل حمل استفاده کرد تا خدایی نکرده چنانچه کسی موتور برق نیاز داشت از سر اجبار و جبر زمان دستگاه شما را مورد سرقت قرار ندهد. برای انتخاب علاوه بر قدرت مورد نیاز به قابل حمل بودن آن نیز توجه ویژه داشته باشید.

 

برای ویلا

امروزه با توجه به بازار آمدن دستگاه های جوشکاری با سیستم اینورتری و کم مصرف شدن آنها و در عین حال بالاتر بودن کیفیت جوش انها این امکان فراهم شده که با موتور برق های بنزینی دستگاه جوش را روی 300 آمپر گذاشته و جوشکاری کرد. البته اشتباه نشود 300 آمپر دستگاه جوش و مقدار آمپر خروجی مولد برق با هم متفاوت میباشد. چون دستگاه جوش از ولتاژهای پایین تر نسبت به موتور برق استفاده میکند در نتیجه آمپر بیشتر دارد. مقدار آمپر برابر است با قدرت(وات) تقسیم بر ولتاژ(ولت).